Skip to content ↓

Our Staff

Teaching Staff 
A Saunders Head Teacher
H Desmond DHT - Curriculum
A Henry DHT - Trust
L Raftery DHT - Achievement & Standards (DT)
L Stuchfield AHT - Teaching & Learning
D Hinnigan AHT - Welfare, Pastoral & Behaviour
M Herbert Head of Science Faculty
A Higgins Science Teacher 2nd in charge
A Masters Science Teacher 
G Agyeman Science Teacher
A Iqbal

Science (NQT)

M Jafar (1st Aid) Subject Specialist PE
R Sammons (1st Aid) PE Teacher/High Achieving Coordinator
B Bowen (1st Aid) PE Teacher (NQT)
M Patel Head of Maths Faculty
T Patel Maths Teacher 
A Kareem Maths Teacher 2nd in charge
S Davies Maths Teacher
N Mason Maths Teacher/Whole School Numeracy
G Nayer Subject Specialist Computing & Business
M Forson Business Teacher (Agency)

E Shoffren

Head of English Faculty

L Jordan English Teacher/Development KS3 Curriculum & AR
C Townsend English Teacher

A Hill

English (Teach First)

K Fox English (Teach First) (NQT)
N Suryawanshi Head of MFL Faculty
J Scollen MFL (Teach First) (NQT)
F Kearney MFL (Teach First)
C Evason Head of Humanities Faculty/Subject Specialist Geography
D McGregor Geography Teacher
K Ralston Subject Specialist History
K Larner History Teacher / SENDCO
M Benjamin History Teacher
P Phillips History Teacher (Teach First)
E Clayton Head of Creative Arts Faculty
S Ramsay Drama Teacher
C Parker Head of Technology Faculty

L White

Subject Specialist of Food Technology

K Hosier Maths Teacher (SCITT)
S Soganile

Science Teacher (SCITT)

ASSOCIATE STAFF

FINANCE 
T Barrett Business Manager
K Bancroft HR & Finance Manager
ADMIN SUPPORT 
C Jones Heads PA / SLT
J Vincent

Examination Officer

Assessment / Admissions

D Jarman (1st Aid) Receptionist
S Smith (1st Aid) Admin Officer
L Williams Student Services Coordinator
L Barden Learning Resource Assistant
J Stevens Data Officer
A McGrath Reprographics Technician
TECHNICIANS 
M Curcher (1st Aid) Senior Science Technician 
B Patel Technician with Science Specialism
P Southcott (1st aid) General Technician
K Jones (1st aid) General Technician
K Rawling  General Technician
LEARNING SUPPORT 
S Lemon EAL
B Turner LSA
C Rhodes-Dennis LSA 
M Paterlini-Phillips LSA
N Chauhan LSA
L Floyd LSA
A Whates LSA Apprentice
G Lopez LSA 
A Malik LSA
M Clarke LSA
Student Support 
B Everingham Learning Mentor
S Stokes HSSW
J Willis EWO
C Chambers Attendance Officer 
HEADS OF YEAR 
J Cooper (1st  aid) Head of Year 7
S Turner Head of Year 8
R Morrant Head of Year 9
H Wallace Head of Year 10
S Glitz Head of Year 11
IT 
D Salmon ICT System Manager
Z Jacobsohn ICT Technician Apprentice
SITE TEAM 
D Laws Site Manager
F Taylor (1st Aid) Asst. School Keeper
M Plunger (1st Aid) Asst. School Keeper
INVIGILATORS 
C Allen C Smith

P Bratt

V Neale
J Waterhouse A Bennett
J Rawle  
CLEANERS 
L Zema (supervisor) C Nobbs (1st Aid)
C Gough K Shuffle
V Georgieva A Jakovenko